Ak podáme liek, ktorý je svojim súborom príznakov veľmi odlišný od obrazu príznakov pacienta, väčšinou sa nič nestane. Je to ako keby sme chceli vložiť do zámky kľúč, ktorý je úplne odlišný zostave valčekov, ktoré sú v zámke.
Druhá možnosť je, že dáme čiastočne podobný liek. Ak pokračujeme v analógii so zámkou, je to situácia, že kľúč nám vojde do zámky, krúti sa, tešíme sa, že už už otvoríme dvere, ale nakoniec sa ukáže, že nie. Čiastočne podobný liek vyvolá určité zmeny, zmenia sa alebo zmiznú určité príznaky. Ale po niekoľkých hodinách v prípade akútneho stavu alebo po niekoľkých dňoch v prípade chronického stavu, liek prestan účinkovať a nepopmôže ani zmena potencie.
V takom prípade by som neantidotoval homeopatickým liekom, ale vybral čo najsprávnejší liek.
Iný problém môže byť zhoršenie stavu bez následného zlepšenia. Napríklad generalizuje sa ekzém po neopatrnom podaní Sulphuru, Lycopodia, Graphitu alebo Psorina. V takom prípade je vhodné použiť gáfrový kúpeľ alebo vypiť silnú čienu kávu. Ako prirodzené antidotá funguje aj veľa liekov, najmä anestetiká lokálne alebo celkové (narkóza), neuroleptiká, antidepresíva, antiepileptiká, kortikoidy a iné hormonálne lieky, antibiotiká.
Posledné zvýraznenie urobil Anonymous dňa Uto Aug 20, 2013 8:28 am
|