Slovenská akadémia klasickej homeopatie

Fórum pre záujemcov o homeopatiu a študentov homeopatie
Aktuálny čas je Sob Sep 28, 2024 12:25 am

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 7 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Migréna
PoslaťNapísal: Pon Aug 17, 2009 10:12 am 
Offline

Registrovaný: Uto Sep 04, 2007 11:07 am
Príspevky: 51
Bydlisko: Komárno/Nitra
Dobrý deň, poprosil by som o pomoc.

Pacient mával opakovane silné migrény niekoľko rokov, raz, dva krát za týždeň. Vždy ich potláčal ibuprofenom. Pacient nevie presne určiť kedy sa mu migréna začína. Vraví, že je to rôzne. Tak napríklad -dlhší spánok, dlhší pobyt na slnku...Keďže je to môj kamarát, poznám jeho povahu, správanie ... tak som mu na základe mentálnej charakteristiky predpísal konštitučne KALI CARBONICUM 30 C hoci som v žiadnej MM nenašiel vzťah tohto lieku k migrénam. Prešli tri týždne a pacient žiadnu migrénu nedostal, ALE:

- raz ho trocha silnejšie bolela hlava (noc predtým pil viac alkoholu :) - myslím, že liek antidotoval, povedal som mu nech zopakuje dávku.

- niekoľkokrát mal pocit, že bude mať migrénu, ale vedel sa nejakým spôsobom ukľudniť a povedať si - že ju mať nebude - a naozaj ju nemal.

-raz ho pobolievala hlava, išiel spať a migrénu teda nedostal

-pacient vraví, že sa niečo zmenilo. Hovorí, že si uvedomil, že keď sa blíži migréna, vie ju potlačiť tým že sa ukľudní a navodí si pocit vyrovnanosti. Je trocha skeptický a preto je viac priklonený k názoru, že liek skôr pôsobil ako placebo, že nie liek mu pomohol, ale jeho uvedomenie si, že "to má vo vlastných rukách"

Odpoveď na túto otázku nepoznám. Skôr si však myslím, že liek mu pomohol uvedomiť si, že má všetko vo vlastných rukách... Čo si myslíte vy?
A tiež sa chcem spýtať, či mu neskôr nemám podať Kali Carbonicum 200C - keďže sem-tam pocíti akoby sa migréna blížila... aj keď k tomu nakoniec nedôjde. Prípadne je možné, že som trafil len liek blízky, ale nie konštitučný?

Za odpoveď vopred ďakujem :)


Ohlásiť tento príspevok
Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Aug 25, 2009 9:24 am 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1882
Bydlisko: Poprad
Kalium carbonicum je v 374 rubrikách bolesti hlavy. Nerád používam termín konštitučný liek. O tzv. konštitučnom lieku môžeme hovoriť po 7-ich rokoch, keď liek pomôže pri rôznych ťažkostiach. Lepšie je hovoriť o indikovanom lieku. Málokedy dávame úplne presný liek - simillimum. Väčšinou dokážeme dospieť len k simile, podobnému lieku. Ale aj to stačí, lebo pacientovi je lepšie. Vo Vašom prípade by som zopakoval dávku Kali-c. v rovnakej potencii, ak by došlo k návratu bolestí hlavy. Blahoželám k úspechu. Je veľmi príjemné niekomu pomôcť.


Ohlásiť tento príspevok
Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku: zopakovať dávku?
PoslaťNapísal: Pon Sep 28, 2009 8:31 am 
Offline

Registrovaný: Uto Sep 04, 2007 11:07 am
Príspevky: 51
Bydlisko: Komárno/Nitra
Po mesiaci má pacient viac stresov v práci, je veľmi pedantný, dôsledný - navonok vôbec nevidieť, že by bol v nejakom strese, ale vraví že vnútorne ten stres silne cíti. Zopakoval som dávku Kali Carbonicum 30 C - no už mu nepomáha. Mám sa pokúsiť o 200 C prípadne 1M?


Ohlásiť tento príspevok
Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Pon Sep 28, 2009 6:08 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1882
Bydlisko: Poprad
Ano, je dobre zmenit najskor potenciu pred zmenou lieku.


Ohlásiť tento príspevok
Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Jan 05, 2010 11:09 am 
Offline

Registrovaný: Uto Sep 04, 2007 11:07 am
Príspevky: 51
Bydlisko: Komárno/Nitra
Pacientovi sa migréna po čase začala vracať, kali carbonicum nepomáhalo ani pri zvýšení potencie na 200 C. Vždy došlo len ku krátkodobému zlepšeniu. Na základe ďalších príznakov som podal Bryoniu 30 C. O tri dni sa pacient sťažuje na veľmi suchú sliznicu nosa, ťažkosti pri dýchaní. Pokiaľ správne viem, Bryonia má extrémnu suchosť slizníc. Neviem, či som nevyvolal umelý symptóm. Pacient však vraví, že až teraz si spomína ako mal niekedy pocit, že mu migréna zasahuje alebo vychádza akoby z koreňa nosa. Neviem či to s tým nejako súvisí, každopádne som mu poradil aby sme ešte chvíľu počkali. Ak to bude dlhší čas trvať, antidotujeme liek.


Ohlásiť tento príspevok
Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Jan 05, 2010 11:29 am 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1882
Bydlisko: Poprad
V rubrike bolesti hlavy vyžarujú do koreňa nosa je aj Kali-c. a Kali-n.

Existuje aj rubrika bolesti v koreni nosa vyžarujú do čela. Nemáme rubriku vyžarujú do celej hlavy alebo do polovice hlavy.

Ak dobre účinkovalo v minulosti Kali-c., myslel by som na iné káliové soli alebo na dobre nasledujúci liek.


Ohlásiť tento príspevok
Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku: Periodicita dávkovania
PoslaťNapísal: Štv Jún 24, 2010 9:26 am 
Offline

Registrovaný: Uto Sep 04, 2007 11:07 am
Príspevky: 51
Bydlisko: Komárno/Nitra
Pán Petroci, (ale aj iní),

pacient mal v poslednom čase migrény 3 krát do týždňa, skúsil som mu teda podať Kalium Phosphoricum 30C (na základe celkového obrazu) .. ale neviem, ako často to má brať. Zatiaľ som mu povedal, že každý deň jednu dávku, ale to pravdepodobne nie je ono. Zatiaľ to berie asi 4 dni a migrána sa neobjavila.

Vopred ďakujem ... :)


Ohlásiť tento príspevok
Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 7 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 124 hostia


Môžete zakladať nové témy v tomto fóre
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.