Chris Kurz z Rakúska prednášal v Levoči tri dni. Hlavnými témami bolo vedenie prípadu, boenninghausenova metóda, pozológia, miazmy ako mapy, kategorizácia zdrojov materie mediky. To, čo si najviac vážim na Chrisovi je jeho presnosť v myslení a objavovanie princípov na základe vlastnej praxe. Podobne ako minulý rok na letnej škole (júl 2009), kedy prednášal spolu s Willom Taylorom, som počas celého seminára cítil jemné vzrušenie z objavovania. Je to niečo ako keď si prečítame dobrú báseň a máme pocit, že sme sa dotkli niečoho veľmi pravdivého. Je to niečo čo zapadá do seba a vysvetľuje našu skúsenosť ale nevedeli sme to nikdy pomenovať.
Chris v posledných rokoch používa vo svojej praxi najmä Q potencie, ktoré sa líšia od LM potencií tým, že sú pripravované vždy z celého zdroja. Materskou tinktúrou nie je tinktúra ako v prípade LM potencií.
Mimoriadne zaujímavé boli pre mňa prípady, ktoré Chris analyzoval s mimoriadnou presnosťou a jasnosťou, dával nám pritom veľmi užitočné rady z vlastnej skúsenosti ako používať niektoré rubriky. Prípady boli ľahšie aj ťažšie, ale každý krok pri ďalšom predpísaní bol nám veľmi jasný a Chris s nami o ňom diskutoval. Videli sme ako sa dá vyvolať nesprávnymi liekmi potlačenie, ale aj ako sa dá úplne vyliečiť pacient. Prvý predpis je v prípade chronických prípadov len začiatkom procesu liečenia a veľmi ľahkko sa dá prípad pokaziť ak nie je nám jasné, čo robíme, či máme zopakovať dávku, v akej potencii, alebo predpísať nový liek alebo len čakať. Sú to veľmi dôležité rozhodnutia.
Tým najúžasnejším vystupňovaním seminára bola nedeľa, keď Chris začal hovoriť o boenninghausenovej metóde. Naučil sa to od Dr. Heinricha Freia zo Švajčiarska a používa túto metódu často, najmä v prípadoch, keď pacient nemá významnejšie charakteristické príznaky a podľa klasickej repertorizácie by vychádzalo veľa liekov na jednej úrovni. Na túto metódu ma už upozornil môj priateľ Dr. Hans Kleber z Mníchova, ktorý ju tiež veľmi úspešne používa. Dr. Frei (a Chris to potvrdil na základe svojej skúsenosti), má asi 85% úspešnosť pomocou tejto metódy. Je potrebné pri nej používať originálne Boenninghausenovo repertórium (Therapeutic Pocket Book), pretože stupne liekov tu majú centrálnu úlohu. Vyfiltrovanie liekov je možné vďaka polárnym príznakom, t.j. tým, ktoré môžu mať aj svoj opak. Ak daný liek má aj polárnu, opačnú rubriku, ktorá je v stupni 3 až 5, potom tento príznak nemôže byť typický pre daný liek, netvorí jeho základnô charakteristiku a preto ho môžeme vylúčiť u daného pacienta. Nakoniec vezmeme do úvahy len tie lieky, ktoré pokrývajú prípad a nemajú silné opačné príznaky. Pri tejto metóde je potrebné používať Boenninghausenovo repertórium Therapeutic Pocket Book alebo ako druhá najlepšia možnoť je Boennighausen-Bogerovo Repertórium. Sú súčasťou programu Radar ako Boenninghausenov modul resp. stačí mať ich v ponuke repertórií. Doplnené repertórium (Therapeutic Pocket Book) o ďalšie lieky (v originále je len 100 liekov známych za čias Boennighausena) sa dá v podobe programu kúpiť od Boennighausenovej skupiny v Nemecku
http://www.boenninghausen.de. Výhodou tohto programu je to, že jednotlivé rubriky sú už očíslované podľa otázok z dotazníka Dr. Heinricha Freia. Dotazník sa spolu s pacientom vyhodnotí, zjednotia sa príznaky, lebo niektoré sa v dotazníku opakujú a vyberú sa najvhodnejšie príznaky. Proces je rýchly a veľmi efektívny. Samozrejme, dá sa to robiť aj ručne, ale ak má niekto veľa pacientov, počítačový program sa stane veľmi užitočným pomocníkom.
Seminár bol v mimoriadne príjemnej komornej atmosfére, odľahčenej neustálym vtipkovaním a dobrou náladou. Už sa neviem dočkať tretieho dielu.
P.S. Dr. Frei má veľmi dobré skúsenosti s liečením hyperaktívnych detí, ktoré sú na našich školách označované aj ako ľahká mozgová dysfunkcia (ADHD). Na tejto stránke nájdete niekoľko jeho štúdií a článkov, v Angličtine aj Nemčine -
http://www.heinerfrei.ch