Gabriel Garcia Márquez a homeopatická medicína
Gabriel Garcia Márquez (1927 – 2014), kolumbijský spisovateľ a novinár, ktorý získal v roku 1982 Nobelovu cenu za literatúru, zomrel 17. apríla 2014. Považuje sa za jedného z najväčších juhoamerických spisovateľov 20. a 21. storočia. Snáď najznámejší z jeho mnohých románov je Sto rokov samoty. V mnohých z jeho spisov čerpal z vlastného života.
Keďže jeho otec bol farmaceut, ktorý praktizoval homeopatickú medicínu, tento aspekt je viditeľný v mnohých novelách a poviedkach, ktoré napísal.
V diele Láska v čase cholery je krstný otec hlavnej postavy diela homeopatický lekár. Je ironické, že hlavný hrdina bojuje o priazeň ženy, ktorá je vydatá za konvenčného lekára. Rovnako, ako boli konvenční lekári a homeopatickí lekári v spore 200 rokov, Garcia Márquez umiestnil do svojho diela tieto dve strany proti sebe, aj keď do bolo zobrazené iba symbolicky v tomto romantickom vzťahu.
Aj v autobiografickej poviedke s názvom Serenáda: Ako môj otec vyhral moju matku, publikovanú v New Yorku (19. februára, 2011), Garcia Márquez napísal: „V priebehu roka sa Gabriel Eligio vzdal svojho hodnotného povolania prevádzkovateľa telegrafu a venoval svoj talent samoštúdiu vedy, ktorá upadá: homeopatii.“
V knihe Gabriel Garcia Márquez: Život, autorizovaný životopis, Garcia Márquez spal s manželkou vojaka, ktorý mu po tom, ako ich prichytil in flagranti, odpustil mu z vďačnosti k jeho otcovi, ktorý bol homeopat. Historicky najsilnejší zástancovia homeopatie boli šľachtici, náboženskí vodcovia, a vojaci s vysokou hodnosťou.
Vo svojom poslednom diele Žiť, aby som rozprával príbeh (2003), Garcia Márquez včlenil prvky svojho vlastného života do diela a pridal k nim určité vymyslené prvky. Hrdinka diela, jeho milovaná matka, je „levica“ ktorá bojuje dlhý boj so svojou rodinou, aby si mohla vziať telegrafického úradníka, ktorý je zároveň huslista. Potom, keď ju a jej jedenásť detí manžel opustil, bojuje v chudobe o prežitie. Lepší život pre svoju rodinu sa snaží zabezpečiť tým, že si zarába ako homeopatka.
Garcia Márquez je súčasťou dlhej tradície literárnych velikánov, ktorí boli známi tým, že užívali a obhajovali homeopatickú liečbu.
V Spojených štátoch, mnohí z najväčších amerických literárnych postáv v 19. storočí boli zástancovia tejto „novej medicíny,“ vrátane osôb ako Henry David Thoreau, Ralph Waldo Emerson, Henry Wadsworth Longfellow, Nathaniel Hawthorne, Harriet Beecher Stowe, Louisa May Alcott, Emily Dickinson, Mark Twain, Henry James, a William James. Rovnako i niekoľko renomovaných európskych literárnych velikánov boli priaznivci homeopatie, vrátane osôb ako Johann Wolfgang von Goethe, Fyodor Dostoevsky, Charles Dickens, W. B. Yeats, William Makepeace Thackeray, a George Bernard Shaw.
Autor: Dana Ullman
Preklad: Ing. Tomáš Výboch, SAKHom.
Originál zo stránky:
http://www.huffingtonpost.com/dana-ullman/gabriel-garcia-marquez-an_b_5235152.html
Foto: en.wikipedia.org