Lymfangitída
Známe príslovie hovorí, že nehody a úrazy sa stávajú aj v tých najlepších rodinách. Uveďte rubriky a názov homeopatika, ktoré rýchlo pomohlo malej pacientke.
Štvorročné dievčatko stúpilo na pichliač. Rodičia ranku vyčistili a ošetrili tinktúrou Calenduly. Napriek tomu sa dieťa začalo na druhý deň sťažovať na bolesť v mieste zranenia. Pri dôkladnejšom pohľade zistili, že poranenie je červené a opuchnuté (2). Celé okolie bolo takisto červené a podráždené (2). Červená linka sa ťahala od zranenia smerom k päte. (3)
Pozn.: Čísla v zátvorkách predstavujú mieru intenzity symptómov.
Foto: pixabay.com
Základná repertorizácia
Repertorizácia so zlúčenými rubrikami
Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi
V tomto prípade sa jedná o jasnú príčinnú udalosť bez zvláštnych, resp. jedinečných príznakov. Preto je najlepším riešením vyhľadať lieky, u ktorých je príčinný faktor zároveň kľúčovým príznakom, konkrétne Ledum palustre a Hypericum perforatum, u ktorých nachádzame najviac klinických potvrdení tohto problému.
Ledum palustre sa zvyčajne predpisuje v skoršom štádiu ako Hypericum perforatum, najmä v zmysle prevencie komplikácií. V prípade zranenia, ktoré je už infikované, začervenané a opuchnuté, preferujeme Hypericum perforatum.
J.T. Kent٭ o riešenom probléme napísal:
„Ledum palustre používame veľmi často ako preventívny liek.
Takéto typy zranení ošetrujeme liekmi – pichnutia, porezania, pomliaždeniny a tržné rany, bolestivé zranenia. Rana sa niekedy otvorí, opuchne, nehojí sa, vyzerá zoschnuto a má lesklé okraje; červená, zapálená; pálivé, bodavé, trhavé bolesti; bez hojenia. Takéto rany potrebujú Hypericum perforatum.“
Ohľadne lymfangitídy Dr. Underhill٭ píše:
„Pichnutia na končatinách je najlepšie vyčistiť roztokom Calenduly officinalis a vnútorne užiť Ledum palustre 30C alebo 200C. Je to účinnejšia profylaxia proti tetanu ako anti-toxín a naviac bez možných nežiadúcich účinkov. Hypericum perforatum je potrebné v zriedkavých prípadoch: ak sa vyvinie lymfangitída s červenou linkou, prípadne pruhom, ktorý sa šíri hore ramenom alebo nohou.“
Hypericum perforatum je v tomto prípade similimom. Zodpovedá prípadu z hľadiska patológie, ako aj príčinnej udalosti.
V tejto situácii je nutné vidieť rýchlu reakciu. Dievčatko dostalo Hypericum perforatum 200C. Ak by v priebehu niekoľkých hodín nedošlo k reakcii, bolo by potrebné zvážiť zvýšenie potencie.
Vývoj liečby
Po podaní Hypericum perforatum 200C získalo zranenie v priebehu niekoľkých hodín normálnu farbu a červený pruh zmizol. Stratila sa aj bolestivosť. Nasledujúci deň už neboli prítomné žiadne príznaky zápalu. Rodičia ešte ošetrili hojace sa zranenie krémom z nechtíka lekárskeho (Calendula officinalis). Komplikácia ani relaps sa nevyskytli nasledujúcich 15 rokov.
Vyhodnotenie prípadu
Riešená situácia je príkladom možností homeopatie v akútnych situáciách, v ktorých sú za bežných okolností predpisované antibiotiká. Účinok správneho homeopatického lieku je okamžitý a veľmi efektívny. Veľkou výhodou homeopatík v porovnaní s klasickými liekmi je skutočnosť, že organizmus sa nemusí vysporiadavať s vedľajšími účinkami alopatických prípravkov. Stimulácia obranného mechanizmu vedie k pohotovej imunitnej odpovedi a tým k celkovej úľave.
٭ Kent, J.T.: Lectures on Homeopathic Materia Medica, strana 590
٭ Fayazuddin, M.: Hypericum – štúdia, strana 5
2 Comments