Pneumónia
Prechladnutie a kašeľ bývajú nepríjemnými spoločníkmi zimného obdobia. Ak sa stav rozvinie do zápalu pľúc, situácia naberá na vážnosti a liečba sa predlžuje. Navrhnite homeopatikum, potenciu a dávkovanie v ďalšom prípade na precvičenie. 🙂
Už osem dní sa 51-ročná žena cíti veľmi zle. Najprv mala horúčku, ktorá však už ustúpila. Napriek tomu sa necíti dobre počas celého týždňa. Trpí veľmi nepríjemným kašľom (3), ktorý vyvoláva bolesť za hrudnou kosťou (2). Kašeľ pretrváva počas dňa aj noci. Pacientka vykašliava veľké množstvo zeleného hlienu (3). Jej hlas znie zachrípnuto a pravidelne ho stratí úplne (2). Tento stav je sprevádzaný značnou únavou a veľkým smädom (3). Podľa lekára trpí ľavostranným zápalom pľúc. Antibiotiká, ktoré užívala, boli neúčinné.
Pozn.: Čísla v zátvorkách predstavujú mieru intenzity symptómov.
Repertorizácia
Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi
Phosphorus je jedným z hlavných liekov určených na liečbu ochorení dýchacích ciest. Kľúčovými príznakmi sú: ľavostranný zápal pľúc, zachrípnutosť a smäd.
Sulphur je typický ľavostrannosťou a smädom.
Arsenicum album sa vyznačuje rapídnym úbytkom energie, ktorý spôsobí ochorenie, ale liek nie je uvedený v rubrike Chest – Inflammation – Lungs – left. Naopak, nájdeme ho v treťom stupni v rubrike Chest – Pain – Lungs – Apex – right.
Calcarea carbonica nemá v tomto prípade žiadne kľúčové príznaky.
Kalium carbonicum je charakteristické ochoreniami respiračného traktu, napríklad astmou. Je tiež jedným z najdôležitejších terapeutík na ťažkosti vzniknuté po pneumónii. V uvedenom prípade však nevidíme ani esenciu, ani kľúčové príznaky tohto lieku.
Bryonia alba je taktiež často používaným homeopatikom pri liečbe zápalu pľúc. Kľúčovým príznakom je bolesť zapríčinená kašľom a smäd. Ale Bryonia je uvedená v treťom stupni v rubrike pravostrannej pneumónie, kým v rubrike ľavostranného zápalu pľúc je len v prvom stupni. Tento fakt by až tak neprekážal, ak by neboli prítomné symptómy vedúce k inému lieku, prípadne by nebolo vhodnejšie iné homeopatikum.
Kalium bichromicum, Kalium iodatum, Mercurius solubilis a China officinalis nie sú uvedené v rubrike ľavostrannej pneumónie a nemajú jasnú podobnosť s týmto prípadom.
Phosphorus je v tomto prípade similimom. Najlepšie pokrýva totalitu symptómov a zodpovedá aj analýze na základe patológie. Nakoľko z prípadu nie je zrejmá esencia, nie je možné ju použiť na diferenciálnu diagnostiku. V prípade nachádzame niekoľko rubrík, v ktorých je uvedený Phosphorus v treťom stupni, avšak tieto rubriky sú príliš obsiahle a preto neslúžia ako kľúčové príznaky v repertóriu, hoci sú uvedené ako kľúčové v materii medike. Táto skutočnosť môže byť mätúca, avšak Phosphorus nachádzame tučným písmom v malej rubrike Chest – Pain – Lungs – left, ktorá slúži ako kľúčový príznak v repertóriu. Táto súvzťažnosť medzi materiou medikou a repertóriom je priaznivá pre prognózu vývoja.
Žena dostala Phosphorus 30C. Rozhodnutie o potencii ovplyvnila výrazná slabosť pacientky.
Vývoj liečby
Dve dávky Phosphoru 30C v priebehu dvoch dní zlepšili opisované ťažkosti o 80%. Smäd taktiež zmizol. Klientka uvádzala len nevýraznú bolesť hrdla. O tri dni neskôr bol predpísaný Phosphorus 200C, pretože ťažkosti hrdla pretrvávali. Po jeho užití zmizli všetky ťažkosti. Pneumónia neskomplikovala iné akútne stavy nasledujúcich deväť rokov. Neskôr sa pacientka rozhodla pre konštitučnú liečbu.
Foto: pixabay.com
1 Comment