Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Hľadal som podstatu života – rozhovor s Janom Scholtenom

 

„Učím sa od svojich pacientov.“

Doktora Jana Scholtena netreba vo svete nejako zvlášť predstavovať. Je dobre známy vďaka jeho rozsiahlej viac ako 20-ročnej činnosti v oblasti homeopatie.

Jan Scholten

Rodák z Utrechtu, kde aj absolvoval štúdium medicíny, založil vo svojom rodisku homeopatickú kliniku Homeopatisch Artsencentrum Utrecht a nadáciu Stichting Alonnissos, v rámci ktorej vydáva knižné publikácie, organizuje semináre a rozvíja vedeckú činnosť. Inicioval vznik internetového časopisu Interhomeopathy. Je známy najmä svojou systematizáciou homeopatických liekov minerálnej a rastlinnej ríše a objavom lantanoidov. Prečo sa rozhodol spomedzi všetkých ciest, ktoré mu medicína ponúkala, kráčať práve po ceste lekára homeopata?

Ako ste sa stali lekárom a čo vás neskôr priviedlo k homeopatii?
Vždy som sa zaujímal o život a ľudí, hľadal som podstatu života. Začal som študovať biochémiu, lebo som mal záujem o vedu a život. Ale neskôr sa ukázalo, že biochémia je príliš „mŕtva“. Preto som sa dal na filozofiu. Ale aj tú som po niekoľkých rokoch nechal, pretože profesori sa zaujímali viac o pekné teórie než o skutočnú podstatu života. Potom som študoval medicínu. Teória bola dobrá, ale nie prax. Často som mal pocit, že pacienti by boli na tom lepšie, keby neboli v nemocnici. Po ukončení štúdia medicíny som sa rozhodol, že budem praktickým lekárom. Kým som v roku 1984 čakal na atestáciu, urobil som si niekoľko kurzov alternatívnej medicíny – akupunktúra, ortomolekulárna medicína, homeopatia. Keď som študoval homeopatiu, čítal som o tom ako sa pacienti po liečbe opäť cítili mladí, plní sily, mali pocit, že opäť sú sami sebou. Povedal som si, ak to tak je, chcem to aj ja robiť, pretože tak má vyzerať naozajstná liečba. Preto som sa nakoniec nestal praktickým lekárom, ale homeopatom. Úžasné na homeopatii je aj to, že sa v nej spájajú rôzne oblasti poznania, ktoré skúmajú človeka a život. Homeopatia je kombináciou medicíny, psychológie, mytológie, fyziky, chémie, fytoterapie, filozofie, sociológie. Určitým spôsobom zahŕňa v sebe všetky vedy.

žena s cigaretou

Aké sú výhody homeopatickej liečby a čím sa líši od konvenčnej medicíny?
Majú opačné prístupy k nazeraniu na chorobu. Pre konvenčnú medicínu je choroba niečo zvonka, čo postihlo organizmus, či už je to vírus, trauma alebo chýbanie či prebytok nejakej látky. Preto aj lieky konvenčnej medicíny sú často proti niečomu: antibiotiká, antihypertenzíva, antihistaminiká, antidiabetiká… Veľa ochorení sa však nedá vysvetliť týmto spôsobom. Za jednu z hlavných príčin rakoviny pľúc sa považuje fajčenie. Veľa ľudí však fajčí celé desaťročia a nedostanú rakovinu pľúc, ale sú iní, ktorí nefajčia a dostanú ju. Dôležitá je pre mňa otázka – aj keď ľudia vedia, že fajčenie spôsobuje rakovinu, prečo neprestanú fajčiť? Nevedia prestať s fajčením, lebo fajčenie je pre nich liekom. Prináša im úľavu od stresu, pokoj, rovnováhu. Príčina ich fajčenia je teda ich stav nerovnováhy. Niektorí konvenční lekári to dokážu takto vnímať, ale medicína ako systém nie. Nehľadá vnútorné príčiny chorôb. Príde žena so strachom, že má rakovinu. Celé roky ju vyšetrujú. Považujú ju za neurotickú. Nakoniec tú rakovinu dostane. Bola chorá už na začiatku alebo nie? Podľa konvenčnej medicíny nebola, podľa homeopatie áno. Bola mimo rovnováhy a jej zdravotný stav bol zmenený, len sa to nedalo zistiť laboratórnymi a zobrazovacími vyšetrovacími metódami. Sila homeopatie je v tom, že tieto stavy dokáže vyliečiť a lieči celého človeka. Povedzme si úprimne, ktoré chronické ochorenia dokáže konvenčná medicína vyliečiť? V homeopatii väčšinu z nich vieme vyliečiť, ak podáme správny liek.
 
Líši sa nejako homeopatické vyšetrenie dieťaťa od vyšetrenia dospelého a aké sú najčastejšie problémy, ktoré liečite u detí?
Postup je rovnaký, ale dieťa nám samo veľa nepovie. Preto máme viac informácií od rodičov a z pozorovania. Vždy hľadám to, čo je problém a čo je za ním. Najčastejšie ochorenia, ktoré liečim u detí, sú poruchy správania, agresivita, ADHD, problémy s učením, senná nádcha, ekzém, brušné problémy, vlastne všetko.
 
Vidíte nejakú súvislosť medzi očkovaním a ochoreniami u detí?
Očkovanie nie je bez nežiaducich účinkov. Nerobil som nejakú štúdiu, ale v praxi som videl veľa prípadov, kde telesné alebo duševné ťažkosti vznikli tesne po očkovaní. Rodičia si všimli súvislosť medzi nimi. Tento jav by sa mal skúmať. Bohužiaľ, zdravotné autority ho prehliadajú, nechcú sa ním zaoberať.
 
Aká je úspešnosť homeopatie v liečbe?
Odhadujem, že v súčasnosti mám asi 50-percentnú úspešnosť v dosiahnutí skutočne hlbokých vyliečení. Počítam sem aj prípady, keď som postupne musel predpísať niekoľko liekov. Nie je vždy ľahké na prvý raz predpísať ten najlepší liek. Treba si uvedomiť, že väčšina týchto pacientov sa dlhé roky liečila konvenčnou medicínou bez efektu. Preto hľadajú pomoc u homeopata.
 

periodická tabuľka

Vytvorili ste klasifikáciu, štruktúrovaný systém homeopatických liekov a objavili ste veľa nových liekov. Čo vás k tomu viedlo a prečo bol tento krok dôležitý?
Každý vedný odbor musí raz prejsť od empirického štádia, počas ktorého sa zaznamenávajú javy, k štádiu systematizácie, v ktorom sa začnú vytvárať hypotézy a teórie. Uvedomil som si, že mnohí pacienti potrebujú liek, ktorý ešte nepoznáme. Vytvorenie systému v liekoch minerálnej ríše a neskôr rastlinnej ríše pomohlo ľahšie nachádzať presné lieky. Objavovanie nových liekov bolo toho súčasťou, pretože bolo potrebné pokryť prázdne miesta. Je to podobná situácia ako keď D. I. Mendelejev objavil periodickú sústavu chemických prvkov. Celý môj výskum motivovali nevyliečené prípady. Skúmal som prípady, v ktorých som zlyhal a hľadal som riešenie. Prečo Sulfur, či Pulsatilla nevyliečila problém, aj keď tento liek pokryl všetky príznaky? Pochopil som, že ak nenájdeme správny liek, nenastane vyliečenie. A zároveň, že každá látka sa môže stať homeopatickým liekom. Čím viac liekov budeme mať k dispozícii, tým presnejšie ich budeme môcť predpisovať.
 
Spočiatku som používal najviac predpis na základe kľúčových príznakov, ako to robili homeopati Boger alebo Boericke. Ale uvedomil som si, že je dobré učiť sa od svojich pacientov. Napríklad po vyliečení zápalu močového mechúra som sa pýtal pacientky, čo všetko sa ešte zmenilo. Povedala, že sa už neháda s manželom. Pochopil som, že myseľ a životný príbeh sú dôležitou súčasťou obrazu lieku.

Po objavení spoločných vlastností skupín liekov (Homeopatia a minerály, 1993) a vytvorení ich systému pomocou nájdenia spoločných vlastností periód a štádií tabuľky prvkov (Homeopatia a prvky, 1996), som skúmal vlastnosti lantanoidov a ich solí, ktoré boli v homeopatii pred rokom 2000 úplne neznáme. Ukázalo sa, že majú veľký vzťah k imunitnému systému a autoimunitným ochoreniam, ktoré sú v súčasnosti veľmi častým problémom  (Tajomné lantanoidy, 2005). V našej materii medike nám lieky s podobným pôsobením veľmi chýbali. Ďalším krokom bolo hľadanie spoločných vlastností rastlinných čeľadí a vytvorenie systému z týchto poznatkov (The Wonderful Plants, 2013).
 
Samuel Hahnemann

Samuel Hahnemann

Homeopatiu definoval Dr. Samuel Hahnemann pred dvestodvadsiatimi rokmi. Považujete túto dlhú históriu za výhodu alebo nevýhodu pre homeopatickú metódu liečby?
Za celé to dlhé obdobie sa základné princípy homeopatie nezmenili. Dnes máme viac liekov, lepšie ich poznáme, poznáme ich skupinové vlastnosti. Naše znalosti nemeníme, ale rozvíjame, pridávame k nim ďalšie.

S akými výzvami ste sa stretli počas svojej kariéry homeopata?
Najväčšou výzvou sú prípady, pri ktorých neviem nájsť vhodný liek. Našťastie vďaka systému a novým liekom sa moja úspešnosť výrazne zvýšila. Ale veľkým problémom je aj pohľad verejnosti na homeopatiu. Stovky vedeckých štúdií a metaanalýzy ukázali, že homeopatia je účinná, že to nie je placebo. Homeopatia je dokázaná, ale aj tak nie je všeobecne prijímaná. Ak by tak veľa dôkazov existovalo v nejakej inej metóde, už dávno by bola zaradená do hlavného prúdu zdravotnej starostlivosti. Jeden holandský epidemiológ povedal, že preto, lebo nepoznáme mechanizmus účinku, nemôže byť táto metóda akceptovaná. Takýto pohľad je náboženský, pretože uprednostňuje teóriu pred realitou. Ale už 220 rokov lekári na celom svete používajú homeopatiu k spokojnosti svojich pacientov. Mnohí z nich pochybovali na začiatku, ale prax ich presvedčila.

Na Slovensku nie je homeopatia nijako regulovaná. Aká je legislatívna situácia s ohľadom na homeopatiu v Holandsku?
Je to rovnaké ako na Slovensku. Pracuje tu asi 500 lekárov homeopatov a približne rovnaký počet nelekárov homeopatov.

Aké sú vaše plány do budúcnosti a kedy opäť prídete na Slovensko?
Aj naďalej budem liečiť svojich pacientov, učiť na seminároch, dopĺňať svoj web www.qjure.com, objavovať nové lieky. Najbližší seminár na Slovensku budem mať 2. až 4. februára 2018.

 
Otázky pripravila Mgr. Dagmar Ferencziová, SAKHom. 
Zhováral sa MUDr. Vladimír Petroci
 

Úvodný obrázok: http://wallpapers-web.com/fractal-wallpapers/4467963.html

Obrázok Samuel Hahnemann: https://sk.wikipedia.org/wiki/Samuel_Hahnemann

Foto: pixabay.com

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.