Ledum palustre – (ne)tradičný pohľad na známe homeopatikum
Radosť z prechádzok, jazdy na bicykli či pikniku v tráve však môže prekaziť nevítaný spoločník – kliešť. Každý z nás pozná spoľahlivé návody ako sa maličkého parazita zbaviť. Je užitočné vedieť, že prostredníctvom homeopatie môžete podať pomocnú ruku nielen pri jeho vyberaní, ale aj pri dlhodobých následkoch.
Prvá pomoc pri uhryznutí kliešťom
Ak ste po pobyte na čerstvom vzduchu objavili prisatého kliešťa obyčajného, určite neváhajte a čím skôr sa ho odstráňte. Po absolvovaní celého procesu siahnite po homeopatiku Ledum palustre z čeľade vresovité (Ericaceae).Potencovaním pripravený rojovník močiarny je prvou voľbou par excellence. Pôsobí preventívne proti možným následkom po uhryznutí kliešťom – napr. lymskej borelióze. Ak je miesto po uhryznutí viditeľné, prípadne začervenané ešte niekoľko dní po incidente, môžete podanie Ledum opakovať.
V prípade, že sa vám nepodarilo odstrániť celého kliešťa a hlavička zostala v ranke po uhryznutí, odporúčam pridať k užívaniu Ledum aj Siliceu, ktorá je už po stáročia známa svojou schopnosťou vylúčiť zvyšky cudzích telies z tela.
Silné stránky homeopatika Ledum palustre
Rojovník močiarny je vždyzelený ker, ktorý rastie v močiaroch severnej časti Európy, v Severnej Amerike a Kanade. Jeho listy pripomínajú rozmarín a mladé konce vetví sú pokryté jemnými chĺpkami, podľa ktorých dostal rojovník aj svoj názov. Ledum totiž v gréčtine znamená „vlnený odev“. Kvety obsahujú olej, ktorý výrazne vonia a pripomína antiseptikum. Vo fytoterapii Ledum naozaj slúžilo na tento účel – Švédi ním omývali voly aby zahubili vši a Fíni a Laponci ho používali na ochranu zrna pred škodcami.
V homeopatii zastáva Ledum nezastupiteľné miesto v terapii bodných a tržných rán. Poranenia môžu byť spôsobené nožom, klincom, trieskou, ihlou, žihadlom či zubami zvierat. Nezriedka sa používa aj na liečbu ťažkostí v mieste vpichu, ktoré vznikli ako následok po odberoch krvi, infúziách alebo injekčnom podaní klasických liečiv. Spoločným menovateľom býva hlboká rana, ktorá má tendenciu rýchlo sa uzavrieť a málo krvácať. Postihnuté osoby často pociťujú v tejto oblasti chlad (prípadne je poranené miesto na dotyk chladnejšie ako zvyšok tela). Paradoxne úľava nastane po aplikácii studených obkladov. V pokročilých štádiách sa môže objaviť okolo rany bielo-červený prstenec. Podanie homeopatika Ledum palustre prináša rýchlu úľavu od bolesti, zabraňuje infekcii rany a hroziacej otrave krvi. Pre domáce použitie sú vhodné potencie 30C a v závažnejších, rýchlo sa rozvíjajúcich stavoch aj 200C.
Kašeľ, bolesti kĺbov a borelióza pod lupou homeopata
Mám rada konzultácie s dospievajúcimi a mladými dospelými. Ak pootvoria dvere k svojmu srdcu, dozvieme sa nové pohľady na veci, ktoré považujeme za samozrejmé.
Sympatický mladý športovec sa rozhodol vyskúšať homeopatiu v boji proti viacerým zdravotným ťažkostiam, ktoré ho aj napriek klasickej liečbe trápili dlhšiu dobu.
„Už dlhšie si neviem poradiť s kašľom,“ začína svoje rozprávanie. „Najviac kašlem v teplej dusnej miestnosti, ale aj večer v ľahu a pri zaspávaní. Chlad mi taktiež nerobí dobre. Kašeľ sa upokojí ak vypijem teplý nápoj. Lepšie sa cítim na čerstvom vzduchu. Zaujímavé je, že sa pri kašli spotím – najmä na hlave, chrbte, ale aj v podpazuší a na chodidlách.
Najviac ma trápi, že mám málo energie. Začal som byť unavený po prekonaní boreliózy a dlhodobom užívaní antibiotík. Vtedy ma rozboleli svaly, bedrové kĺby, kolená a zápästia. Pri námahe sú veľmi stuhnuté. Možno sa mi to deje kvôli tomu, že som vrcholovo športoval. Väčšina ľudí sa tak zmrzačí. A taktiež sa na mňa za posledné obdobie nalepilo viacero zdravotných ťažkostí – mykoplazmy, chlamýdie, mám pleseň na rukách a začali mi slziť oči.
Návrat ku koreňom a hodnotám
Budúci rok maturujem a mal by som sa rozhodnúť ako ďalej. Láka ma predstava človeka, ktorý navrhuje veci pre zlepšenie ľudstva. Chcel by som navrhovať bývanie tak, aby som obohatil svet o moju hodnotu. Nepáči sa mi moderné umenie. Mám rád funkčnosť v kombinácii s vizuálnou krásou. Takáto práca by mi dala slobodu, nebola by viazaná na kanceláriu a pevný pracovný čas. Dnes je každý druhý človek manažér, čo je však len presun peňazí. Ja som za návrat ku koreňom. Mali by sme prestať byť konzumentmi, ktorí nič neprinášajú. Všetko by som chcel vedieť – vymyslieť aj vyrobiť rukami. Napríklad navrhnúť samozásobiteľský dom.
Som praktický perfekcionista a typický Strelec – neprihliadam na okolnosti. Súdim ľudí podľa toho, čo vedia spraviť a ako sa snažia. Obdivoval som pána, ktorý ma učil keramiku. Pohŕdam ľuďmi, ktorí nič nechcú vedieť, sťažujú sa a nič s tým nerobia. Býval som cieľavedomý, ale odkedy som skončil so športom, tak mi padla sebadisciplína. Nevadí mi, ak je niekto iný šéf – ak je v tej problematike dobrý, tak sa mu prispôsobím. Rád by som si našiel priateľku. Doteraz som na to nemal šťastie, pretože nestojím o povrchné vzťahy. Hľadám také dievča, ktoré pochopí moje ciele a záujmy.
Som citlivý na nespravodlivosť a podvody. Napríklad na to, že brat doma vôbec nič nerobí. Mamka ho o niečo poprosí a on nič. Pritom mamka sa o nás až veľmi stará. Aj v škole je nespravodlivé to, že sa musím učiť veci, ktoré ma nebavia a nie sú v živote potrebné. Okrem toho je učiteľ horší na chlapcov ako na dievčatá. Ale to sa snažím neriešiť, pretože verím, že si sami tvoríme svoj osud. Ak niečo dobré pošlem do sveta, tak sa mi to vráti. Podľa mojich vlastností a sklonov usudzujem, že som prežil viacero životov a chcem sa vrátiť k hodnotám. Predtým som bol asi praveký samostatný lovec, ktorý všetko, čo potrebuje vie a čo nie, tak sa naučí. Snaží sa pomôcť prírode, prispôsobiť ju ideálu a pritom rád robí rukami.“
Mladý muž pochádza z rozvedenej rodiny, otec žije v zahraničí, je profesionálnym športovcom a synovi telefonuje zriedka a len v súvislosti s trénovaním. Vidia sa málo a vzťahy ochladli po tom, ako syn ukončil profesionálnu kariéru. Mamka je podľa syna veľmi milá, dobre si rozumejú a snaží sa vyhovieť všetkým členom rodiny.
Podľa mamky syna vystihuje veta: „To mi pôjde a budem v tom najlepší.“
Ťažkostiam mladého muža najlepšie zodpovedalo homeopatikum Ledum palustre. Prinieslo mu nielen energiu, vymiznutie kašľa a menšie bolesti končatín, ale najmä chuť začať nové veci, vycestovať do zahraničia a odvahu ísť si za svojím snom.
Ledum palustre – pomoc pri chronických ochoreniach
Podľa systému rastlín holandského homeopata Jana Scholtena má čeľaď Ericaceae (vresovité) zaujímavú kombináciu charakteristík.
V praxi pomôže ľuďom, ktorí si vysoko cenia svoju slobodu myslenia a nezávislosť a prezentujú ich praktickým spôsobom. Sú radi, ak svojím poslaním pomôžu ľudstvu a zároveň tvrdo pracujú pre svoju rodinu. Často pochádzajú z chudobných podmienok. Sú citliví na nespravodlivosť a môžu zažívať pocity krivdy a partnerské problémy. Neradi stoja v centre pozornosti a naplnenie nájdu v pokojnej práci, za ktorú vo svojom vnútri túžia byť ocenení.
Na fyzickej úrovni majú sklon ku chronickému únavovému syndrómu, lymskej borelióze, bolestiam hlavy, zápalu očí, srdcovým problémom, ťažkostiam v oblasti urogenitálneho traktu, fibromyalgii, bolestiam končatín, reume a dne.
Nezabúdajme, že v homeopatii používame jedno a to isté homeopatikum v akútnych i chronických stavoch na základe jeho individuálnej charakteristiky a tomu zodpovedajúcich symptómoch klienta.
Slnko v duši
Homeopatické konzultácie majú rôznu atmosféru. Nadradený vzťah klienta a terapeuta sa v nich rozpadá na prach. Namiesto neho nastupuje liečivé ticho a zrkadlenie. Neexistuje v nich dobré a zlé konanie, správny a nesprávny názor. Prečo?
V skutočnosti je každý názor správny a objektívna realita je len dobre premiešanou paletou subjektívnych názorov a presvedčení. Všetko je v poriadku tak, ako je.
Autor: Ing. Jana Kováčová, SAKHom.
Titulný obrázok: Autor – Miya.m – Miya.m’s file, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1001059
Foto: freepik.com