Akútny prípad ovčích kiahní
Štvorročný chlapček mal od 4.3. 2005 ovčie kiahne s ťažkým priebehom. Vyrážky sa najskôr objavili pod pazuchami, neskôr sa rozšírili vo veľkých plochách po celom tele. Prvé dva dni mal teplotu do 38,5°C, silné svrbenie, bolesti hlavy, očí, svalov. V ústach sa mu vytvorili bolestivé pľuzgieriky, kvôli ktorým nemohol prehĺtať, ani poriadne otvoriť ústa. Tekutiny mohol prijímať len cez slamku. Mama mu podávala Sulfur 5 CH. Prvé dve hodiny každých 20 minút po 3 guličky, potom každú hodinu. K výraznej zmene nedošlo.
Zhoršenie nastalo po dvoch dňoch. Nastúpili vysoké horúčky 39,5-40,0°C. Nezaberali žiadne lieky na zníženie teploty, ani sprchovanie.
Najkritickejší stav bol na štvrtý deň. Dieťa ležalo apaticky, malo suchú bledú kožu na tvári a končatinách, nepotilo sa a napriek veľkému množstvu tekutín, len veľmi málo močilo. Horúčky 40-40,5°C začali o pol jednej v noci a nedali sa znížiť, pretrvávali celý deň. Celé telo sa triaslo. Bol bledý napriek vysokej teplote. Ťažko sa mu dýchalo, ústa mal pootvorené, konček jazyka vysunutý von. Len pomaly reagoval na otázky, bol spavý, apatický, ťažko dýchal, mal neprítomný pohľad. Drobné pľuzgieriky boli naplnené čírou tekutinou. Ich vzhľad sa nemenil tak rýchlo ako predtým u jeho sestry, ktorá tiež prekonala detské kiahne, ale on ich mal oveľa viac. Celé telo bolo obsypané vyrážkami v rôznych štádiách. Chrastičiek bolo len zopár. Svrbenie a tras tela sa zlepšovali kúpeľom v teplej vode.
V tejto fáze – dňa 8.3.2005 dopoludnia mi jeho mama zavolala a popísala stav. Začal som repertorizovať:
- Fever, dry, heat (Horúčka, suché teplo)
- Fever, perspiration absent (Horúčka, potenie chýba) (spojené do jednej rubriky)
- Fever, continued, fever (Kontinuálna horúčka – tyfoidná horúčka)
- Generals, bathing, warm bathing, amel. (Generálie, teplý kúpeľ zlepšuje)
- Generals, trembling externally (Generálie, vonkajší tras)
- Sleep, sleepiness, heat, during (Spánok, ospalosť pri teplote)
- Skin, eruptions, chickenpox ( Koža, vyrážky, ovčie kiahne)
- Skin, eruptions vesicular, itching (Koža, vyrážky vezikulárne, svrbia)
- Skin, discoloration, pale (Koža, sfarbenie, bledá)
- Skin, discoloration, pale, fever during (Koža, sfarbenie, bledé počas teploty) (spojené do jednej rubriky)
- Mouth, protruding, tongue (Ústa, vysúva jazyk)
- Mouth, salivation profuse (Ústa, slinenie, profúzne)
- Urine scanty
Pri repertorizácii sa obajvilo veľa liekov na rovnakej úrovni, najmä však Puls., Rhus-t., Sulphur, Lyc., Sec. Zlepšenie svrbenia teplou vodou je tyúické pre Rhus toxicodendron, ale ten už dostal v potencii 30 CH, 6 krát od 7.3. 2005 bez efektu.
Preto som sa rozhodol obmedziť výber rubrík len na tie najzvláštnejšie a teda najdôležitejšie:
- Fever, dry, heat (Horúčka, suché teplo)
- Generals, bathing, warm bathing, amel. (Generálie, teplý kúpeľ zlepšuje)
- Skin, discoloration, pale (Koža, sfarbenie, bledá)
- Mouth, protruding, tongue (Ústa, vysúva jazyk)
Jediný liek vo všetkých štyroch rubrikách je Secale cornutum, ktorý som sa rozhodol podať.
Reakcia a ďalší priebeh
Chlapček ho začal dostávať po lyžičkách v potencii 9 CH. Náhle sa príznaky ešte viac zhoršili, ako keby choroba dosiahla svoj vrchol. Mama pokračovala v podávaní lieku. Po dvoch hodinách zaspal. Už v spánku začal pokojne dýchať a potiť sa. Nebol taký bledý a konček jazyka vsunul dovnútra. Dýchal ústami. Po dvoch hodinách sa zobudil so slovami: “Už som zdravý”. Mal jasný zrak. Teplota mu klesla zo 40,5 na 37,5°C, vycikal sa a pýtal si ešte piť. Mama mu podávala len pripravenú vodu. Ustúpilo intenzívne svrbenie kože a začali miznúť vyrážky. To všetko sa udialo za krátky čas. Okolo druhej hodiny poobede už malý vstal z postele, nechcel ležať a začal sa hrať a pobehovať. Bol úplne iný. Do večera sa mu ešte zvýšila teplota na 37,8°C, ale následne o pol hodiny klesla pod 37°C bez podania akýchkoľvek liekov. Z úst mu zmizli tie najväčšie pľuzgieriky a najedol sa bez problémov.
Na druhý deň ráno mal na tvári a na tele už len niekoľko červenkastých fliačkov namiesto obrovského počtu vyrážok, ktoré mal ešte pred 24 hodinami. Pľuzgieriky sa zmenili na ružové malé fliačky a vyrážky úplne zmizli. Ostali len chrastičky, ktoré mal už predtým. Teplota sa nevrátila. Tento liek vyliečil ovčie kiahne za dva dni. U jeho sestry to trvalo dva týždne. Pritom priebeh ochorenia bol v jeho prípade výrazne horší.
O 10 dní nato chlapček po návšteve materskej škôlky znova ochorel. Mal teplotu 38,5°C, bolela ho hlava, mal silný výtok z nosa. Príznaky pri horúčke boli podobné ako predtým pri kiahňach. Vo výtere z úst bol zistený Hemofilus influenzae. Lekárka chcela nasadiť ATB. Po dvoch dňoch teplôt, ktoré opäť nechceli klesnúť, sa mama rozhodla dať znova Secale cornutm 9CH a nedať mu ATB. Teraz mu liek podala vo forme klasických globuliek, ktoré si medzitým kúpila v lekárni. V dávke 3 globulky každých 10 minút prvú hodinu a potom každú polhodinu. Liek začala podávať večer a na druhý deň na obed bolo dieťa úplne zdravé, bez akýchkoľvek príznakov.
Diskusia
Svokra mamy chlapčeka je detská lekárka. Povedala, že taký ťažký priebeh detských kiahní už dávno nevidela a že tak obsypané dieťa by malo byť hospitalizované na infekčnom oddelení. Zvláštne bolo podľa nej to, že vyrážky neprešli do ďalšieho štádia, ale zmizli. Zaujímavé bolo aj to, že o niekoľko dní neskôr bol účinný rovnaký liek a príznaky ustúpili opäť v priebehu niekoľkých hodín. Liek Secale cornutum sa nenachádza klinickej rubrike Koža, vyrážky, ovčie kiahne. Dobrý efekt tohto lieku potvrdzuje skutočnosť, že klinické rubriky sú len pomocné a to najdôležitejšie pri našej práci je nájsť charakteristické, zvláštne symptómy, v ktorých sa prejavuje jedinečnosť zmeneného vnútorného stavu pacienta. Plošné pokrytie repertorizáciou všetkých rubrík viedlo k zahmleniu správneho lieku. Ten sa jasne ukázal len pri zaradení najzvláštnejších symptómov do repertorizácie.
autor: MUDr. Vladimír Petroci
Zdroj obrázka na titulke: http://www.flickr.com/people/chimchim/