Akútny zápal mandlí – Dr. F. Swoboda – III. časť
Posledný zo série článkov Dr. Franza Swobodu o rýchlom výbere lieku pri akútnej tonzilitíde a jej sprievodných príznakoch pomocou repertória C. M. Bogera.
Veronika má 8 rokov. Tri roky som ju nevidel, pretože bola zdravá. Teraz vraví: „Často mám afty v ústach. Bolí ma to, keď jem, dokonca i keď rozprávam. Väčšinou sú pod perami.
Veronika začala mať afty pred štyrmi mesiacmi. Bola vtedy veľmi chorá, mala horúčku a bolesť hrdla. Doktor jej dal antibiotiká a lieky proti bolesti. Odvtedy sa jej afty vracajú každých pár týždňov, jedenkrát aj spolu s horúčkou a takou silnou tonzilitídou, že jej doktor opäť predpísal antibiotiká a lieky proti bolesti. Keďže sa afty opätovne vracali a mizli, matka sa obávala, že skôr či neskôr opäť prepukne horúčka s vážnymi bolesťami. V tejto chvíli vidím len afty v prednej časti úsť. Už však nie sú bolestivé.
Snažím sa zistiť, čo presne sa dialo počas prvej epizódy ochorenia, keďže v tom čase bola Veronika najviac chorá. Matka a dcéra sa postupne rozpamätajú na prvotné príznaky. „Mala v ústach veľa bodiek, všetko ju bolelo, už aj to, keď sa jej doktor pozrel do úst. Mala nepríjemný, akoby nasladlý zápach z úst. Bodky v ústach sa riadne zväčšili. Mala zlú náladu.“ Toto je všetko, čo som dostal.
Takže som sa trocha beznádejne pozrel do mojich veľkých repertórii. Kde by som mal hľadať? Radšej som vyskúšal Bogerovu knižku a hľadal som v kapitole „Vzhľad a farba“ rubriku „Afty“. Táto obsahuje dvanásť liekov. Dával som Veronike a jej mame vylučovanie otázky, aby som sa priblížil k správnemu lieku. Nemohol som sa stotožniť so žiadnym liekom až na posledný: „vin“. Táto skratka odkazuje na krásnu rastlinu – Vinca minor, zimolez menšia, ktorý som nikdy nepredpísal na bolesť hrdla. Čo je pre tento liek charakteristické?
Bogerova knižka má krátku materiu mediku pripojenú k časti repertoria. Slúži na doplnenie údajov v repertoriu. Pre liek Vinca tam máme len dva dodatky: „Vredy na slizniciach“ a „rozširujúci sa hlien“. Veronika a jej matka nespomenuli žiadny hlien. Pýtal som sa matky, či nejaký hlien nezbadala. Vo chvíli, ako povedala nie, jej Veronika vstúpila do reči a dodáva: „Ale áno mami, hovorila som ti to, tu vzadu (ukazuje na hrdlo) mám toľko hlienu, že sa ho stále snažím dostať von (snaží sa prečistiť si hrdlo), ale nemôžem. Nebolo by to pekné.
Toto je dôkaz, aké ľahké to môže byť s Bogerom: dve zvláštnosti – afty a hustý hlien – a hneď môžeme identifikovať správny liek. Ako si môžem byť tak istý, že nejde len o povrchný liek pre Veroniku? Pretože – podľa Bogera – sú presne dva symptómy charakteristické pre zapálené hrdlo lieku Vinca minor. Ak tieto dva symptómy dostatočne popisujú ochorenie Veroniky, indikovaný liek musí byť veľmi dobré simillimum. A naozaj bol.
Veronika užila tri dávky lieku Vinca minor 200 C s odstupom niekoľkých hodín. Dvakrát liek zopakovala kvôli menším relapsom. Celý zvyšok roka zostala zdravá.
VEĽKÉ A MALÉ LIEKU U BOGERA
Tri prezentované prípady nás môžu viesť k úsudku, že Bogerova knižka uprednostňuje malé lieky, čo však nie je pravda. Mercurius je vhodný liek pre mnohých pacientov. Poviete si, „niet divu“ ale Boger poznal diferenciálnu diagnózu jednotlivých solí Mercuria ako nikto iný. S touto knižkou nie je len možné odlíšiť Mercurius iodatus flavus a Mercurius iodatus ruber podľa klasických rozdielnych znakov, teda či problémy začínajú vľavo, alebo vpravo, máme tu aj rozdielne charakteristiky pre Mercurius solubilis, Mercurius dulcis, Mercurius corrosivus a Mercurius cyanatus.
Už som raz spomenul niektoré aspekty štruktúry Bogerovej knižky. Repertorium má štyri časti:
– Modality
– Lokalizácia
– Vzhľad a farba
– Pocity a sprievodné symptómy
Ako som už raz spomenul, na záver je pripojená materia medica.
Práca s knižkou je jednoduchá. Nie je to mechanický a nezrozumiteľný zdroj informácii. Bogerova práca je naozaj nekomplikovaná pre každého, kto pracoval s repertoriom. Dokonca i stupne jednotlivých symptómov môžu byť s istotou ignorované. Nájdenie dvoch, troch alebo maximálne štyroch rubrík vás môže zaviesť k simillimu potrebnému pre danú situáciu.
Myslíte si, že sa vás snažím presvedčiť o tom, že som našiel zázračnú zbraň na všetky druhy tonzilitídy? Samozrejme, nie. V mnohých prípadoch nie je dôvod použiť Bogerovu knižku. Kedy ju teda používam a kedy nie?
Repertorium je vytvorené pre akútne problémy, nie pre rekurentné chronické problémy. Dvaja pacienti ma naučili nasledovné: obaja prišli druhýkrát kvôli akútnej tonzilitíde a v oboch prípadoch som našiel vhodný liek prostredníctvom Bogera. Avšak pri oboch návštevách išlo o rozdielny liek. Pri tretej návšteve sa symptomatický obraz tak veľmi zmenil, že už viac nešlo o akútnu bolesť hrdla ale skôr o komplexný chorobný stav. Postup hľadania správneho lieku sa točil okolo iných faktorov ako sú bolesť hrdla, ako to zvykne byť pri chornických problémoch. Záver toho je, že akútny, znamená raz, maximálne dvakrát. V takom prípade je vhodné začať s Bogerom. Ak sa bolesť hrdla objaví tretíkrát, je súčasťou chronického problému pre taký problém sú hranice Bogerovej knižky so 77 liekmi príliš úzke. Potom sa musíme pozrieť na celú škálu liekov – 4 900 podľa posledného sčítania rakúskej homeopatickej lekárne Remedia.
Výhody používania Bogerovej knižky
– Je ľahké nájsť lieky pre akútne tonzilitídy a zápaly
– Ak je problém vyslovene akútny, je ťažké zlyhať vo výbere lieku
– Aká je potom nevýhoda? Ak ju nájdete potom, ako to raz vyskúšate, prosím buďte taký dobrý a dajte mi o nej vedieť. Veľa šťastia!
Dr. Franz Swoboda
Spectrum of Homeopathy 3/2011, Narayana Verlag, http://www.narayana-verlag.com/spectrum-homeopathy/franz-swoboda-acute-sore-throat