Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Alergia na pele – Rumex crispus

 

Kancelária homeopata máva magickú atmosféru. Tvorí priestor bezpodmienečného prijatia, načúvania a úprimnej snahy o pochopenie. Zvláštne iskrenie cítiť, ak na oboch stranách stola sedia rôzni, ale svojím poslaním podobní terapeuti.

V kresle sa pohodlne usádza dáma v stredných rokoch. Tmavé polodlhé vlasy, okrúhla tvár, okuliare s výrazným rámom, kvetovaná šatka okolo krku a príjemný úsmev.

„Prichádzam kvôli alergii na pele rôznych rastlín. Podľa lekárskych vyšetrení reagujem na liesku a topoľ, v skutočnosti toho bude oveľa viac. Kýcham, smrkám a triem si oči takmer celé leto. V zime sa tento stav pozmení. Mávam suchý dráždivý kašeľ, takmer nemôžem rozprávať, vadí mi chladný vzduch a idem sa zadusiť, najmä keď vstúpim do vykúrenej miestnosti. Veľmi ma to obťažuje. Pracujem totiž ako učiteľka v špeciálnej škole pre deti s mentálnym postihnutím. Nemôžem sa plne venovať svojej práci, dookola musím kolegom a rodičom detí vysvetľovať, že nie som infekčne chorá, len mám alergiu.“

opatrovanie detí

Od malička rada pomáham

Fascinujú ma tie okamihy, keď vo vzduchu cítiť bod zlomu. Telo dopovie svoju časť príbehu a duša plynulo pokračuje: „Vždy som chcela ísť študovať špeciálnu pedagogiku. Od malička rada pomáham. Pochádzam zo stredného Slovenska a u nás v dedine ma volali Pestúnka. Opatrovala som deti všetkých susedov z ulice. Kočíkovanie, prebaľovanie, chodenie za rúčku, to bolo moje! Domov som ich nosila len kvôli obedu a večeri,“ na pery žene sadá nežný úsmev a bez známok nostalgie pokračuje: „Sama mám tri deti. Stoja na prahu dospelosti, synovia žijú v Prahe a dcéra tento rok maturuje. Záleží mi nielen na nich, ale aj na mojich žiakoch. Mám v triede deti autistické i po detskej mozgovej obrne. Každé z nich je jedinečné a má vlastnú osobnosť. Preto ich medzi sebou neporovnávam – vediem ich však tak, aby boli čo možno najväčším prínosom pre spoločnosť a neskôr sa mohli zamestnať, napríklad v chránených dielňach. Vyrábame rôzne výrobky, na Veľkú noc sme vystrihovali veselú výzdobu, ktorú potom predávali na školskom trhu a mali z toho ohromnú radosť!

Nerovnováha v dávaní a prijímaní

Mám svoju prácu rada, v poslednom čase sa však cítim vyčerpaná. Hoci sa pre žiakov snažím urobiť maximum, niektorí rodičia nie sú spokojní a necítim od nich ani štipku vďačnosti a pochopenia. Prácu si nosím aj domov, papierovačky robím po nociach a nezriedka v časovej tiesni. Je to náročné, pretože okrem toho sa starám ešte o chorú svokru, ktorá ma často kritizuje. Mám pocit neustáleho dávania – a to sa týka aj manžela. Málo čo sa mi však dostane späť. Verím však, že existuje nejaká vyššia sila – Príroda, Boh, alebo Vesmír, ktorá mi to pomôže zvládnuť,“ žmurkne optimisticky.

vyššia sila

Rumex crispus

Sympatická pani učiteľka dostala Rumex crispus (štiavec kučeravý) – homeopaticky spracovanú kyslastú pochúťku detí pobiehajúcich po letných lúkach. V rámci botanickej klasifikácie patrí štiavec do podtriedy klinčekových. Pre túto skupinu je charakteristické, že sa zaujímajú o blaho vlastnej rodiny a detí, ale zároveň aj o spokojnosť širšieho okolia. Ich jedinečný dar spoločnosti spočíva v uznaní jedinečnosti každej ľudskej bytosti. Pre lantanoidy charakteristické vyjadrenie: „Byť sám sebou,“ klinčekové napĺňajú na úrovni vzťahov.

Rastliny z čeľade stavikrvovité kam Rumex crispus patrí majú spoločné to, že sa starajú o niekoho, kto si vyžaduje veľmi veľkú pozornosť a veľa energie. Často ide o postihnutého človeka. Je to situácia, v ktorej dávanie a branie je vo veľkej nerovnováhe.

K fyzickým ťažkostiam, ktoré sú typické pre Rumex crispus, patria ochorenia dýchacích ciest prejavujúce na suchým, dráždivým kašľom, intenzívnejším na studenom vzduchu. Tento chorého trápi až do takej miery, že si často zakrýva ústa šatkou a vyhýba sa prechodu medzi vykúrenou miestnosťou a chladným prostredím. Autoimunitné ochorenia, ktoré sa môžu prejaviť formou rôznych alergií (pele, prach, roztoče, ale aj lepok, mlieko a iné potraviny) sú charakteristickým znakom lantanoidov. Ľudia, ktorí potrebujú tieto prvky sa snažia vymedziť voči okolitému svetu a určiť hranicu medzi tým, čo im je vlastné a čo už nie.

Užitie Rumexu prinieslo obetavej žene úľavu. V priebehu niekoľkých dní odoznelo svrbenie očí aj alergické prejavy. V zime sa v náznakoch začal objavovať suchý kašeľ, ktorý však vyliečilo niekoľko malých globuliek štiavca kučeravého v homeopatickej forme.

Autor: Ing. Jana Kováčová, SAKHom.

Článok bol publikovaný v upravenej forme v časopise Balans č.2/2018.

Foto: freepik.com, pixabay.com

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.