Dovolenka s homeopatiou
Leto je obdobím, kedy si plníme sny a vydávame sa na cesty. Cestovanie je však spojené aj so zvýšenou záťažou prostredia a rôznych vplyvov, na ktoré nie sme zvyknutí: dopravné prostriedky, slnko, voda, počasie, jedlo, mikroorganizmy, hmyz. Aby sa vysnívaná dovolenka nezmenila na nočnú moru, prinášame vám rady ako si ľahko pomôcť pomocou homeopatie.
Základný princíp homeopatie je princíp podobnosti. Každý chorobný stav si vyžaduje podanie homeopatika, ktoré čo najpresnejšie zodpovedá súboru jeho príznakov. V nasledujúcich situáciách však odporúčané homeopatické lieky často fungujú.
Kinetóza
Ak trpíte na nevoľnosť pri cestovaní v dopravnom prostriedku, ako je auto, autobus, lietadlo, loď, odporúčame použiť homeopatický komplex Cocculine alebo užiť zmes Coculus indicus 30 C, Petroleum 5 C, Tabacum5 C, Theridion 5 C každých 6 hodín po 3 globulky. Tieto globulky, či v prípade Cocculinu tablety sa užívajú tak, že sa nechajú rozpustiť mimo jedla pod jazykom.
Strach z lietania
Osvedčeným homeopatikom pri strachu z lietania je Argentum nitricum 30 C. Má strach z výšky, z uzavretých priestorov a straty kontroly. Už mnohým cestovateľom vrátil sebadôveru.
Časový posun
Pri dlhých letoch na západ alebo na východ ľudia trpia chorobou z časového posunu. Sú veľmi unavení, chce sa im spať počas dňa a v noci nemôžu zaspať. Odporúčame im užiť homeopatikum Cocculus indicus 30 C pred letom a po ňom.
Problémy so zubami
Dobrým tipom pre cestovateľov je mať vo svojej lekárničke aj Plantago 30 C. Je to hlavný homeopatický liek pri problémoch so zubami. Dokáže zmierniť bolesti zubov, zápal koreňa zuba s vytvorením hrčky pri koreni zuba, až kým sa nám nepodarí dostať domov a navštíviť svojho stomatológa.
Popálenie slnkom
Najlepším homeopatickým liekom pri koži popálenej slnkom alebo pri alergii na slnko je Sol africana 30 C. Toto homeopatikum nie je bežne dostupné v našich lekárňach, ale môžete si ho objednať v lekárni Homeo Centrum v Nitre. Môže sa použiť po popálení, ale aj preventívne.
Poštípanie hmyzom
Základný homeopatický liek pri uštipnutí hmyzom, ale aj inými živočíchmi je rastlinný liek Ledum palustre 30 C. V mnohých prípadoch dokáže aj preventívne odradiť hmyz od pokusov zahryznúť sa nám do kože. Je to najčastejšie homeopatikum pri liečbe akútnej boreliózy. Pri podozrení na boreliózu je dobré okrem Ledum podávať aj denne nozódu Borelie (homeopatický liek vyrobený z mikróbu Borrelia burgdorferi). Okrem Ledum je vhodné použiť aj homeopatiká, ktoré sú vyrobené z hmyzu alebo živočícha, ktorý nás uhryzol alebo poštípal. Môže to byť napríklad Apis mellifica (včela), Vespa crabro (osa), Formica rufa (mravec), Vipera (zmija), Crotalus (štrkáč), Androctonus (škorpión), Chironex fleckeri (medúza), Pulex irritans (blcha), Cimex (ploštica). Pri kapilárnom krvácaní a bolesti ako po udretí je dobré podať Arnica montana. Arnica je prvý liek, na ktorý myslíme pri akomkoľvek úraze. Ak vznikne vodnatý pľuzgier, tak Cantharis. Ak rana zahnisá, je vhodné prestať dávať predošlé homeopatiká a dať Pyrogenium 30 C a Gunpowder 30 C každých 6 hodín.
Cestovateľská hnačka
Arsenicum album je najdôležitejším homeopatikom pre cestovateľské hnačky, keď zjeme v teplých krajinách niečo, čo nebolo hygienicky pripravené. Je to najúčinnejšie homeopatikum pre otravy jedlom a krátkotrvajúce vodnaté hnačky. Postihnutý je nepokojný, požadovačný, podráždený, bojí sa smrti. Pije v malých dúškoch. Jeho hnačkovitá stolica odporne zapácha, páli, je vodnatá a môže obsahovať nestrávené kúsky jedla. Súčasne môže vracať a mať hnačku. Ak nevidíme zlepšenie po Arsenicu do 24 hodín, je potrebné vybrať iný homeopatický liek.
Ak nemáme vhodné homeopatické lieky, môžeme použiť aj muškátový oriešok, štipku nadrobno zomletého orieška na jazyk každých 6 hodín (pozor na toxicitu muškátového orieška, nedávať veľa!).
Dávkovanie
Najlepšie je mať pripravenú lekárničku s potenciami 30 C (ale dobre poslúžia aj iné potencie, napríklad 5 C, 9 C), alebo si tieto homeopatiká môžete kúpiť v miestnej lekárni. V Indii a v Južnej Amerike s tým nie je problém. Ako dávku podajte 2 až 3 globulky pod jazyk a nechajte rozpustiť. Vo veľmi akútnych situáciách môžete podávať homeopatikum aj každých 15 minút. U tých, ktorí nemajú až taký prudký priebeh ochorenia, stačí dávať homeopatikum každé 3 až 4 hodiny.
Prevencia tropických infekčných ochorení
V exotických krajinách subtropickej a tropickej oblasti čaká na cestovateľov okrem pozitívnych zážitkov aj „šanca“ na vlastnej koži prežiť tropické infekčné choroby. Dyzentérii, šigelóze, cholere, hepatitíde, malárii a iným infekčným ochoreniam je v značnej miere možné predísť preventívnym užitím nozód, teda homeopatík vyrobených z mikroorganizmov vyvolávajúcich tieto ochorenia. Tieto nozódy nie sú na Slovensku bežne dostupné, ale môžete si ich kúpiť v špecializovanej homeopatickej lekárni Homeo Centrum v Nitre.
Nielen nozódy môžu pôsobiť preventívne. Aj niektoré klasické homeopatické lieky môžu mať preventívny účinok proti infekčným ochoreniam. Napríklad Eupatorium perfoliatum je najlepším preventívnym homeopatikom proti horúčke dengue. Používa sa oficiálne v Indii a Thajsku ako prevencia horúčky dengue. Pre prevenciu črevných infekcií je vhodné aj vo zvýšenej miere jesť cesnak.
Vyskúšajte si blahodarné pôsobenie homeopatie. Ak by ste sa chceli o homeopatii dozvedieť viac, už v 11 mestách na Slovensku sa každoročne otvárajú polročné kurzy homeopatie a v Bratislave sa začína vždy v septembri nový ročník 4 ročného štúdia tejto kráľovnej alternatívnych metód liečby.
Viac sa dozviete na:
www.akademiahomeopatie.sk/home/studium-na-akademii/ www.homeopatia.sk