Nozody, ockovanie a homeopatia
Nozody sa pouzivaju ako homeopaticke lieky, rozdiel je ale v tom, ze sa vyrabaju z "chorych" patologickych materialov ako napr. hnis, krv, rakovinove bunky ci z "choroboplodnych" zarodkov. Tieto materialy sa napotencuju a vysledkom je nozoda. Zname nozody su napr. Psorinum, Medorrhinum, Syphilinum, Tuberculinum. Naproti tomu sa tradicne homeopaticke lieky zvycajne vyrabaju z materialov „nie chorych“, nepatologickych.
Tema nozod mi velmi pripomina ockovanie. Pri ockovani dodavame do tela latku, ktora sprevadza ochorenie samotne – jej prejav. Tradicna medizina by povedala, ze su to latky, ktore chorobu sposobuju. Ockovacia latka obsahuje oslabene ci mrtve mikroorganizmy (bakterie, virusy, …) . Vidime teda, ze ockovacia latka a nozoda ma podobny zaklad. Rozdiel je len v tom, ze ockovacia latka sa nepotencuje. Existuju aj nozody, ktore su priamo napotencovanou ockovaciou latkou, a pouzivaju sa v pripadoch, kedy vzniknute problemy suvisia s ockovanim.
Kazdy urcite uz raz narazil na temu homeopatie a ockovanie. Je rozsireny nazor, ze homeopati su proti ockovaniu. Nie je to tak. Homeopati len neodporucaju ockovat za kazdu cenu. Homeopati pri vaznych infekcnych chorobach vidia ockovanie ako jedinu moznost.
Su pripady, kedy po ockovani dochadza k prepuknutiu choroby, ktoremu malo ockovanie zabranit. Dochadza k prehlbeniu miazmy a chronickeho ochorenia po ockovani. (Sam sa musim vzdy smiat, ked u mna v praci sa idu kolegovia zaockovat proti chripke a v nasledujucom mesiaci z nich tretina ochorie na virusovy infekt).
Co si myslite o nozodach? Patria nozody (=napotencovany patologicky material) do standardneho repertoara homeopatie? Maju sa bezne pouzivat? Ci len v specialnych pripadoch? Je to vobec eticke a spravne podavat pacientovi patologicky material?
|