Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Homeopatická liečba nespavosti

nespavosť
 
nespavosť

Nespavosť trápi pomerne veľkú časť populácie. Odhaduje sa, že týmto problémom trpí 10 až 30 percent Európanov. Príčiny nespavosti sú mnohoraké, od zlej životosprávy až po závažné duševné poruchy. Ak sa má tento problém účinne riešiť, je potrebné pristupovať ku každému prípadu individuálne a odhaliť jeho príčinu. Veľmi účinnú pomoc môže priniesť aj homeopatia, ktorá tento problém mnohokrát úplne odstráni.  

Prejavy nespavosti

Nespavosť, odborne nazývaná insomnia, je stav neschopnosti hlbokého spánku. Môže mať nasledujúce príznaky:

  • Problematické zaspávanie – prejavuje sa neschopnosťou zaspať viac ako 30 minút napriek zjavnej únave
  • Časté prebúdzanie sa zo spánku – ak dochádza k častému prebúdzaniu počas spánku s následným problémom znova zaspať
  • Včasné prebudenie sa zo spánku – prejavuje sa prebudením skôr, ako si človek naplánoval napriek externému podnetu
  • Nekvalitný spánok – prejavuje sa pocitom nedostatku energie po prebudení, poruchou sústredenia počas dňa, nálady, vyčerpaním a úbytkom síl.

Pokiaľ ide len o krátkodobú nespavosť, ktorá trvá kratšie ako jeden mesiac, nepredstavuje pre človeka veľké riziko. Pri dlhodobej nespavosti však dochádza k výraznému zníženiu kvality života a potenciálne môže ohroziť aj zdravie organizmu.

Homeopatická liečba nespavosti

Dôvod veľkého úspechu homeopatie pri liečbe nespavosti spočíva v skutočnosti, že v homeopatii sa musí brať do úvahy celý rad dôležitých faktorov, aby sa problém vyriešil. Liečba je teda veľmi individuálna, pretože vníma každého človeka ako jedinečnú bytosť s jedinečným životným príbehom a problémom.

V mojej praxi sa ukázalo, že najdôležitejšie je zistiť, čo sa dialo v období klienta, keď začali problémy so spánkom. Príčin môže byť nespočetne veľa, môže to byť napríklad rozchod v partnerstve, nadmerné množstvo práce, nočné mory, strach pred životnými zmenami a pod. Niekedy tiež pomôže, ak vieme, v ktorú hodinu sa človek budí, aké má myšlienky, keď zaspáva, prípadne aké má počas spánku sny. Zistiť tieto skutočnosti je veľmi dôležité, pretože determinujú výber správneho homeopatika. Tu sa opäť ukazuje, že homeopatia je veľmi komplexná liečebná metóda, ktorá si často vyžaduje odborné vedomosti a pre jej správne užívanie nestačí zájsť do lekárne a vypýtať si homeopatikum na nespavosť. Ak po užití homeopatík nedôjde k vyriešeniu problému, v drvivej väčšine prípadov je príčinou nesprávny výber homeopatika. Naproti tomu, pri správnom výbere homeopatika, dochádza často k úplnému odstráneniu problému do jedného až dvoch mesiacov.

Prípady z praxe

Prvýkrát som problém nespavosti riešil u staršej dámy, ktorá mala depresiu. Tretí rok užívala antidepresíva. Stratila o všetko záujem, nebavili ju domáce práce a stratila aj chuť do jedla. Rodina si o ňu robila veľké starosti. Jej problémy začali po tom, ako sa rozviedla s manželom. Vzápätí dala v práci výpoveď a v rovnakom čase tiež odišli z domova jej deti, aby si založili vlastnú rodinu.

Z jej príbehu vidíme, že prekonala v približne rovnakom časovom období tri veľké straty. Na jej duševný stav to bola príliš veľká záťaž, ktorú nezvládla. V noci sa niekoľkokrát budila a nevedela opäť zaspať. Lekár jej predpísal lieky na spanie, ale mali vedľajšie účinky a tak ich vysadila.

Na základe jej životného príbehu som jej odporučil homeopatikum Spiraea ulmaria. Po mesiaci sa cítila výrazné zlepšenie. Kým predtým sa budila tri až štyrikárt za noc, teraz to bolo už len raz. Následne požiadala svojho lekára o zníženie dávky antidepresív. Prešlo niekoľko mesiacov a keď som ju znova kontaktoval, mala sa stále dobre.

Úplne inú príčinu nespavosti mala klientka, ktorá sa v noci spotená budila na búšenie srdca. Keď som sa jej pýtal, kedy jej problémy začali, vysvitlo, že sú spôsobené nadmerným tlakom v práci, kde na ňu manažment kladie veľmi vysoké nároky a ona sa snažila všetkým vyhovieť. Odporučil som jej homeopatikum Budleja davidii, po ktorom mohla nerušene spať aj napriek zvýšenému pracovnému zaťaženiu.

Rovnako aj malým deťom môžeme pri nespavosti účinne pomôcť homeopatiou. Raz ma navštívila mamička so svojou trinásťročnou dcérkou, ktorá sa už niekoľko mesiacov budí vyčerpaná. Keď som sa jej pýtal, čo ju trápi, porozprávala mi o ťažkej rodinnej situácii. Kvôli rodinnému členovi prišli takmer o strechu nad hlavou a dievčatko sa bojí, že sa celá rodina rozpadne. Okrem toho z celej situácie obviňuje seba samú, hoci na to nie je najmenší objektívny dôvod. V noci v posteli premýšľala o tom, čo zlé spravila a čo mohla urobiť inak. Takéto správanie je veľmi typické pre ľudí, ktorí potrebujú homeopatikum Calcium bromatum. Odporučil som jej ho a o mesiac neskôr mi mamička oznámila, že jej dcéra spáva bez problémov.

Z vyššie uvedených príkladov vidíme, každý klient má úplne iný životný príbeh, iný problém a preto potrebuje aj iné homeopatikum ako ostatní.

Niektoré homeopatiká účinné pri liečbe nespavosti

Pre maximalizáciu možnosti odstránenia problému je vždy najlepšie vyhľadať homeopata, ktorý odporučí homeopatikum podľa individuálnych príznakov. Ak si však predtým chcete skúsiť pomôcť sami a vaša nespavosť nemá hlbšie príčiny, môžete vyskúšať nasledovné homeopatiká:

  • Coffea cruda – lieči nespavosť s neschopnosťou relaxovať. Nespavosť prichádza často ako dôsledok emočného alebo mentálneho rozrušenia, či už pozitívneho, alebo negatívneho. Toto homeopatikum som niekoľkokrát úspešne použil počas vysokoškolského štúdia, keď sa spánok nedostavil kvôli nadmernému zaťaženiu učením.
  • Nux vomica – lieči nespavosť spojenú s podráždenosťou. Toto homeopatikum môže často pomôcť zaspať ľuďom, ktorí majú podráždenosť a precitlivenosť nervového systému kvôli prehnanej ambicióznosti, nadmernému užívaniu stimulujúcich látok cez deň, hlavne po káve a večer po alkohole. Budenie často prichádza o 3. a 4. hodine ráno.
  • Aconitum – lieči nespavosť, ktorá je spojená s nervozitou a nepokojom. Je vhodná pre ľudí s obrovským strachom zo smrti a s nočnými morami. Nespavosť môže vzniknúť v súvislosti s akútnou bolesťou po poranení, po chirurgickom zákroku, alebo po vytavení sa suchému vetru.
  • Ignatia – lieči nespavosť spojenú s obavami, že človek nikdy nezaspí. Ide o veľký liek na najrôznejšie formy neuróz. Ľudia, ktorým Ignatia pomáha, môžu mať rýchle zmeny nálad a nočné mory. Neustále zívajú ale nedokážu zaspať. Môžu pociťovať hrču v hrdle.

Na záver ešte dôležitá rada z logoterapie

Ak človek trpí nespavosťou, nemal by sa pri uložení k spánku snažiť silou mocou zaspať. Dôvodom je skutočnosť, že spánok vyžaduje úplne zrelaxovanú myseľ, pričom sústredenie a snaha spánok si privodiť, myseľ iba dráždi.

Spánok, podobne ako šťastie, je ako motýľ. Čím viac sa za ním naháňame, tým viac nám uniká. No ak si v pokoji sadneme na peň stromu, motýľ môže sám priletieť bez našej snahy.

Autor: Ing. Tomáš Výboch, SAKHom.

Foto: freepik.com

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.